2 Ocak 2015 Cuma

Sıcak Bedenler -Isaac Marion | Kitap Yorumu

Vampirlerin aşkını okuduk, kurtadamların aşkını okuduk, düşmüş meleklerin aşkını okuduk. Peki ya zombiler? Iyy dediğininizi duyar gibiyim. Ama bir durun. Bunlar The Walking Dead'deki zombiler değil. Hmm belki birazcık öyle olabilirler. Beyin yiyorlar ve pek konuşabildikleri de söylenemez. Ama aynı zamanda sevebiliyorlar. Daha doğrusu R öyle.

Zombilerden kaçanların hikayelerini okuduk, izledik. Dünyada kalmış bir avuç insanın hikayesini. Peki bunu hiç bir zombinin ağzından dinledik mi?Dünyanın sonu gelmiş sayılır. Yani bir avuç insan kalmış. Her geçen gün zombilerin sayısı artıyor. R de onlardan biri. Beyin yiyor. Birkaç hece dışında pek konuşamıyor. Ama içten içe sorguluyor. Bir gün av zamanı bir gencin beynini yer -yediği kişinin anıları 25-30 saniyeliğine yiyen zombiye geçer.-  Gencin, ki bu Perry, düşüncelerinde gördüğü kıza karşı bir şeyler hisseder ve kızı gizlice kaldıkları hava alanına götürür. Birkaç gün sonra eve götüreceğini söyler. Julie ilk başlarda R'den korksa da  birkaç güne alışır. Gelin görün ki R bu birkaç güne gittikçe insana daha fazla benzer. Eskisi gibi sık sık beyin yemez mesela. Bunu konu alan bir kitap.

Şiirsel bir yazım dili var ve çok ince yerlere değinilmiş. Konu itibariyle de oldukça farklı. Zombilere karşı ister istemez bir sempati duyuyorsunuz.

Filmini de izlemiş biri olarak diyebilirim ki pek çok sahne kaçınılmaz olarak kısaltılmış olsa da  başarılı bir uyarlamaydı. Alıp okumanızı kesinlikle tavsiye ettiğim kısa sürede biten yer yer komik, düşündürücü, farklı bir kitaptı.1 yorum:

  1. Filmini çok seviyorum,defalarca kez izledim.Kısa sürede de kitabını okuyacağım,yorumun beni iyice meraklandırdıı :D

    YanıtlaSil