21 Haziran 2015 Pazar

Tek İsim Tek Kader - John Green & David Levithan | Kitap Yorumu

  
   Bu kitap hakkında yazıldı çizildi. Genel olarak beğenilse de hayal kırıklığına uğrayan kesim de vardı. Özellikle eşcinsel temalı bir kitap olması bazı John Green hayranlarını geri çekti.
  Tek İsim Tek Kader John Green ve David Levithan'ın birlikte yazdığı bir kitap. John Green'in diline alışkın olsak da David'in diliyle ilk kez tanıştık. Ama ben David'in dilini de çok beğendim.

  Kitabımızın temelini Will Grayson adına sahip 2 kişiden oluşuyor. Bunlar aynı şehirde yaşıyor fakat birbirlerinden haberleri yok.

  İlk Will Grayson sessiz, kendi halinde takılan bir karakter. Hatta kendine 2 şeyi ilke edinmiş. Ön planda olma ve sus. Tıfıl hariç pek arkadaşı yok. Olanlarla da diyaloglar 2 kelimeyi geçmeyecek seviyede. Tıfıl devasa boyutlarda aşırı kilolu ve uzun bir karakter. Ve her 2 saatte bir birine aşık olan bir gey.
  2.Will Grayson ise ağır depresif bir karakter. Depresyon ilaçları kullanıyor. Hayatında tek değer verdiği şey Isaac. Icaac ve 2. Will Grayson 1 senedir internet üzerinden yazışıyorlar ama henüz birbirlerini canlı görmemişlerdir. Ancak Will Grayson, Isaac'i bir takıntı haline getirmiştir. 1 yılın sonunda buluşma kararı alırlar. 2.Will Grayson büyük bir heyecanla o günü bekler ve o gün geldiğinde heyecanla buluşma yerine gider. Ancak buluşma yeri tahmin ettiği gibi bir restoran, kafe veya bir büfe değil bir erotic shoptur.

   İlk Will Grayson, Tıfıl ve muhtemelen lezbiyen Jane birlikte sevdikleri bir grubun konserine giderler. Yaş sorunu için sahte kimlik çıkartırlar ancak Will Grayson'ın sahte kimlikle bile yaşı tutmamaktadır. O denli zavallı...
  Arkadaşları Will Grayson'ı bırakarak içeri girerler. Will Grayson kendisini bırakıp gitmelerine karşılık bu geceyi güzel bir hale getirmek ister ve sahte kimliğini de kullanma hevesiyle erotic shopa girer ve oradan Tıfıl için bir gey dergisi seçer. Tabii iki Will Grayson karşılaşırlar ve olaylar başlamış olur.
   Zamanla Tıfıl ve 2. Will Grayson arasında bir aşk baş gösterir. Muhtemelen lezbiyen Jane ve 1. Will Grayson arasında da bazı şeyler yaşanır.

   
    Kitaba başlarken seveceğimden emindim yani bir tereddüt yaşamadım. Tahmin ettiğim gibi kısa bir sürede bitti ve yine tahminlerim doğru çıkarak kitabı çok beğendim.

    Kitabın içerisinde aşk, ihanet, melankoli, sevinç, farklılıklar, aynılıklar ve diğer onlarca duyguyu bir arada bulunduruyordu.

    İlk başta 2 Will Grayson'ı nasıl ayıracağımdan emin değildim ama buna 2.Will Grayson'ın bölümlerini tamamen küçük harflerle yazarak çözüm bulmuşlar. Yani cümlelerin başları küçük ve konuşmalar da bir tiyatro metni gibi yazılmış. İlk başta bunu yadırgasam da kısa sürede alıştım.

  Kısaca eğer homofobik değilseniz mutlaka kısa zamanda okumanız gereken harika bir John Green kitabı.
  

  

2 yorum:

  1. Bu kitap benim baya ilgimi çekti açıkçası :) Fikirlerine güvenip okuyacağım :) teşekkürlerr

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gençlik kitaplarını seviyorsan seversin gibi. Umarım seversin :)

      Sil