20 Eylül 2015 Pazar

KVBT12.Tur 2. Gün| Kader Kitabı -Erica Swyler | Yorum

   Kader Kitabı'nın turunun ilk gününden herkese merhaba. Şu an Allah'ın unuttuğu yerde zorlu bir internet bağlantısıyla bu yazıyı yazmaktayım.
Her zamanki gibi önce konusundan bahsedeyim sonra kitabi nasıl bulduğumdan.
  Simon küçük yaşta annesinin intiharından ve babasının bitmeyen yası üzerine küçük kız kardeşine ebeveynlik yapmak zorunda kalmıştır. Ardından babasını da kaybetmesiyle ve kız kardeşinin de onu terk etmesiyle ailesinden kalan sahil kenarında bir evde yalnız başına yaşamaktadır. Ancak evin çok kötü durumdadır. Öyle ki ev her an çökme tehlikesi içindedir. Üstelik bunu karşılayacak maddi imkanı da yoktur. Zaten kütüphanedeki işini de kaybetme noktasındadır.
   Bir gün eline ulaşan bir kitapla ailesi hakkında hiç bilmediği gerçekleri öğrenecektir. Kitap bir sirkin günceleridir ancak sirk kitapları sirkten ayrılmamalıdır.

   Annesinin soyunda süregelen bir laneti fark etmesiyle kız kardeşinin güvenliğinden de şüphe duymaya başlar.

   Evet kitabı kısaca özetlersek bu şekilde.
Kitap falcılık ve büyücük gibi araya serpiştirilen mistik olaylarıyla dikkatimi çekti. Karakterlerin kendine has özellikleri kitapta bir özgünlük oluşturmuştu.

   Yazar Erica Swyler'ın kendine has bir üslubu var. Ancak bu kalem beni içine çok fazla çekmedi. Kitap şimdiki zaman diliyle yazılmış. Belki de en büyük etken buydu.Normalde sesli ortamlarda dahi zorlanmadan kitap okuyabilen biriyim. Ancak bu kitabı sesli ortamlarda okumak zorunda kaldığım durumlarda  zaman zaman bir paragrafı iki kez okumak zorunda kaldığımi itiraf etmeliyim.
En sevdiğim kısımlarda kitabın içinde ufak çizımler olmasıydı. Resimleri bol bol inceledim.
Bazen durup en sevdiğim karakteron hangisi olduğunu düşündüm. Sanırım Amos oldu.
Kitabın kapağının içiyle uyumlu olmasını sevdim. Normalde parıltılı yazıları sevmesem de Kader Kitabı'na yakışmış. 

  Zor şartlar altında yazdığım yazımı sonlandırırken Martı Yayınlar'na desteği için teşekkür ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder